Aklimatizácia morských živočíchov po dlhodobom transporte.
Počas transportu živočíchy v sáčku spotrebujú kyslík a do vody vydychujú kysličník uhličitý CO₂. Preto ich nesmieme hneď vypustiť do akvária ale musíme ich postupne prispôsobovať vode ktorú máme v akváriu. Voda v akváriu musí mať rovnaké pH ako voda v sáčku. Toto sa týka rýb ktoré k nám prišli importom z nejakej cudzej krajiny. Ryby prinesené z obchodu stačí keď prispôsobíme klasickým spôsobom. CO₂ pridávame samozrejme do neosídleného karanténneho akvária, keby sme CO₂ pridávali do akvária so živočíchmi prudký pokles pH a zvýšené množstvo CO₂ by ich mohlo zabiť.
Šesť bodov ktoré by sme mali spraviť pre ryby po dlhšom transporte napr.: z Indonézie
1. Okamžite ako prídu zvieratá do karantény, treba zmerať tri hodnoty v každom transportnom sáčku.
a) pH (z meračom ak je to možné)
b) NO₂ alebo NH₄/NH₃
c) teplotu
2. pH v akváriovej vode je znížené s CO₂ na hodnotu v transportnom sáčku. Až potom sa živočíchy vypustia do akvária. Vylejte transportnú vodu. Rozdiel teploty do 5 °C je tolerovaný, je to lepšie ako nedostatok kyslíka, toxická transportná voda alebo nižšia pH hodnota. Avšak teplotná klimatizácia by nemala byť nižšia.
3. Ak sú ryby viditeľne choré, urobte hore uvedenú procedúru, ale okamžite dajte do príjmacieho (karanténneho) akvária príslušné liečivo.
4. Dajte rybám profylaktické liečivo napr.: PREIS-Coli proti črevným červom.
5. Klauni sa preliečia napr.: PREIS-Brook, špecifická hmotnosť vody by mala byť znížená na 1,011 (ca. 30 mS), veľmi dobré je znížiť hladinu vody na polovicu normálneho objemu a dopustiť vodu z teplotou 25 °C, voda by mala prejsť cez reverznú osmózu alebo by mala byť totálne deionizovaná. Ryby sú veľmi zasiahnuté močom a soľou počas dlhého transportu. Premiestnením živočíchov do vody z nižšou salinitou, osmózou znížime koncentráciu soli v ich krvi, absorbujú vodu z nižšou salinitou!
6. Po 24 hodinách je hustota zvýšená s vodou vyrobenou zo soli Tropic Marine prevzdušňovanou 24 hodín. Hustotu pomaly zvýšime na hodnotu 1,022 ,ktorá je ideálna pre tropická morské ryby (z výnimkou rýb z Červeného mora, kde je iná hustota) H.DEBELIUS H.A.BAENSCH, 1994: Marine atlas, Germany, 1994. s. 161
Osobne som túto procedúru robil. Trvá približne 6 hodín. Na zníženie pH som použil tlakové fľaše CO₂ s klasickým ihlovým ventilom. CO₂ pre lepšie rozptýlenie v morskej vode som pridával cez lipové drievko a rozptyloval ho v akváriu pomocou čerpadla. pH som meral digitálnym pH metrom, pri meraní doporučujem opatrnosť utopil som dva pH metre. Ideálne použiť pH meter z oddelenou sondou.